Kościół w Henrykowie pw. św. Katarzyny wymieniany jest w dokumentach już w 1312 i 1316 r. Obecny kształt świątynia uzyskała w drugiej połowie XIV wieku. W roku 1444 pożar zniszczył kościół. Odbudowany i ponownie konsekrowany został w 1501 r. Drewnianą wieżę wymieniono na murowaną w latach 1710–1715. Odnawiany był kilkakrotnie w latach 1721, 1795, 1886 (wykonano nadbudowę szczytu wschodniego) i w roku 1960. Ten ostatni remont związany był z usuwaniem skutków zniszczeń z 1945 roku (pociski artyleryjskie zniszczyły wieżę). W 1960 r. kościół odnowiono i wyremontowano.
Ołtarz główny pochodzi z około 1800 wykonany został w pracowni Christiana Beniamina Szultza. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy J. Pipera: "Koronacja św. Katarzyny, św. Maria Magdalena, św. Józef z Dzieciątkiem. W kościele znajduje się klasycystycznaambona z około 1800 roku oraz znacznie starsza granitowachrzcielnica. W kościele znajdują się także barokowe obrazy m.in. Zdjęcie z Krzyża oraz św. Antoni uzdrawiający chorego z autoportretem wykonawcy Piotra Kolberga. Na uwagę zasługuje tu barokowy krucyfiks z około 1700 roku oraz gotyckikielich z XV w.
Do posłuchania
O odbudowie wieży kościoła
opowiada pan Leonard Gruba
O wieży kościelnej i kościele
wspomina pan Kazimierz Nowak.
O wieży kościoła
opowiada pani Zofia Rońda
GALERIA
1.jpg)

.jpg)
