Wadąg

Mapa i Historia

Od czasów średniowiecza przez most położony obok młyna we wsi Wadąg wiódł najważniejszy trakt z Olsztyna do Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego. O jego dawnym znaczeniu świadczył jeszcze na początku XX stulecia umieszczony na widocznej po lewej stronie białej tabliczce napis "Królewski most nr 1". Przy rozbudowanym na początku XVIII w. przez rodzinę Hemplów młynie powstała druga wtedy na Warmii fabryka papieru. Jeszcze ok. 1880 r. produkowała ona papier m. in. na eksport do Królestwa Polskiego. Od 1866 r. młyn i karczma należały do Carla Ganswindta. Siłę wody wykorzystywano tu na przełomie stuleci do napędu młyna, olejarni i tartaku. Za budynkiem młyna, gdzie droga skręcała w lewo, znajdowała się, widoczna tu częściowo, często odwiedzana przez spacerowiczów stara karczma. Było to niegdyś centrum wsi Wadąg. W roku 1923 właściciel młyna Herbert Ganswindt przebudował go na elektrownię, którą w listopadzie 1924 r. sprzedał Miejskim Zakładom Komunikacyjnym.

 

Restauracja "Nowy Wadąg". Rok 1915
Obecnie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

 

Wieś Wadąg była ulubionym miejscem niedzielnych wycieczek olsztynian już pod koniec XIX wieku. W roku 1894 J. Siebers zapraszał tam na potańcówki, zachwalając również przejażdżki zaprzęgami, łodziami wiosłowymi, a nawet... łodzią motorową. W 1910 roku na skraju Lasu Miejskiego Karl Oschinski otworzył restaurację "Nowy Wadąg". Pierwsze reklamy brzmiały tak: "Idyllicznie położona przy wyjściu z lasu miejskiego- Osiągalna z Jakubowa w 20 minut Drogą Kollnera- Dzięki bogatemu w ozon powietrzu najpiękniejsze miejsce odpoczynku- Słoneczne, przytulnie urządzone pokoje dla letników- Miejsce zabawy dla dzieci- Wyprzęgi- Garaże dla aut- Wyśmienita kuchnia- Doskonałe piwa i wina- Specjalność: kawa i ciasta własnego wypieku".
"Droga Kollnera" była to leśna droga wybiegająca tuż za leśniczówką koło Jakubowa w kierunku Wadąga, nazwana tak na cześć nadleśniczego miejskiego Fritza Kollnera. Karol Oschinsky był w 1926 r. także właścicielem starej gospody w Wadągu nazwanej, dla odróżnienia od nowej restauracji, "Starym Wadągiem".

 

Do posłuchania

 

Jaki zmieniały się nazwy wiosek

 

 

 

O Wadągu

 

opowiada pani Urszula Kozieradzka

 

O znaleziskach

 

opowiada pani Urszula Kozieradzka

GALERIA

 

        

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności .
Akceptuj