Jeleniowo

Mapa i Historia

(NIEM. JELLINOWEN)

 

W 1525 r., po sekularyzacji zakonu krzyżackiego, narodziło się świeckie Księstwo Pruskie. Książę Albrecht, który został jego władcą, wielką wagę przywiązywał do zagospodarowania istniejących obszarów puszczańskich, z których – po założeniu nowych wsi – miał zacząć płynąć dodatkowy dochód. Jeleniowo zostało założone przez Jakuba Jemeńczyka, który od księcia Albrechta dostał 26 włók ziemi na prawie chełmińskim, na mocy zapisu z 10 lutego 1555 r., celem lokacji wsi czynszowej.

 

Po zarazie dżumy w latach 1709 – 1711 opustoszałą wieś obsadzono tzw. asekurantami (Assekuranten), czyli wolnymi chłopami dziedzicznymi, którym powierzano niezagospodarowany nadmiar lub inne pustki we wsi, w zamian za określoną wolniznę od podatków, a potem dość wysoki czynsz.

 

W 1938 r. zmieniono urzędową nazwę wsi na Gellen. Przed 1945 r. była to duża wieś z 60 gospodarstwami rolnymi.

 

Po II wojnie światowej wieś znalazła się w granicach Polski. Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła obowiązującą do dziś nazwę, Jeleniowo.

 

Znajdują się tu murowane domy pochodzące z początku XX w. oraz cmentarz ewangelicki.

 

 

Autentyczne historie do posłuchania

 

Dąb plebiscytowy

 

 

Relacja Pani Grety Jasionowskiej

 

Grób niemieckiego żołnierza

 

 

 

Relacja Pana Huberta Jasionowskiego

 

O brukowanej ulicy w Jeleniowie

 

 

 

Hubert Jasionowski

 

O dzieciach we wsi Jeleniowo

 

 

 

Wspomnienia Pani Grety Jasionowskiej

 

O jeleniowskiej drużynie piłkarskiej przed II WŚ

 

 

 

Greta Jasionowska

 

O wsi Jeleniowo przed II WŚ

 

 

 

Greta Jasionowska

 

Rodziny polskie w Jeleniowie

 

 

 

Relacja pani Jasionowskiej i pana Kaczmarczyka

 

Wspomnienie o gospodzie i cukierni

 

 

 

Greta Jasionowska

 

Zabawy przed wojną w Jeleniowie

 

 

 

Greta Jasionowska

 

GALERIA

 

      

 

BIBLIOGRAFIA:

 

  • I. Liżewska, W. Knercer, Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej, Agencja Wydawnicza „Remix” s.c., Olsztyn 1998, s. 171
  • Powiat szczycieński. Przeszłość – współczesność, praca zbiorowa pod red. G. Jasińskiego, Z. Kudrzyńskiego, A. Misiuka, Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Szczytno 2006, s. 104, 127
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności .
Akceptuj