Żelazna Góra

Mapa i Historia

(niem. EISENBERG)


Mapa zelaznej Góry - stan sprzed 1945 r.
Początkowo był to folwark, lokowany w roku 1308 przez komtura bałgijskiego Henryka von Eisenberg, którego dobro stanowił, na tzw. surowym korzeniu, na leśnym karczowisku. W folwarku zorganizowano urząd leśny, pod którego jurysdykcją znajdowały się duże obszary puszczy natangijsiej oraz dwadzieścia cztery inne wsie czynszowe, również powstałe na leśnych karczowiskach. (Relikty owalnego grodu krzyżackiego, w postaci śladów fosy, zachowane były na terenie ogrodu pastora do początku wieku XIX w.). Około połowy XV w. folwark zamieniono na wieś czynszową o nazwie Eisenberg, a urząd leśny wkrótce, po 1470 r., przeniesiono do sąsiedniej wsi Piele, gdzie ustanowiono krzyżackie komornictwo. Pomiędzy latami 1482-1590 wieś oddawana była licznym dzierżawcom. W roku 1889 znajdowały się w niej 74 zagrody.

 

W pierwszej połowie XIV wieku został tu wybudowany gotycki kościół. Parafia w Żelaznej Górze przed rokiem 1525 należała do archiprezbiteratu braniewskiego.

 

Wieś została niemal całkowicie zniszczona podczas ciężkich walk niemiecko-radzieckich w marcu 1945 r. W 1945 r. znalazła się w granicach Polski, zmieniając nazwę na obecną. Zniszczony kościół został odbudowany, a parafię katolicką została reaktywowano w 1962 r.

 

Autentyczne historie

do posłuchania

 

O bitwie o Żelazną Górę

Relacja Pana Maksymiliana Necia

 

 

Pejzaż po wojnie

Wspomnienie Maksymiliana Necia

 

 

 

Pejzaż powojenny z czołgami

 

Relacja Maksymiliana Necia

 

 

O powojennym lesie

Wspomnienia Maksymiliana Necia

 

 

1946 - Wybuch w Żelaznej Górze i wysiedlenie Niemców

Relacja Pani Elżbiety Dziedzic

 

 

Pierwszy sołtys, pierwsi duchowni po wojnie

 

 

Relacja Romana Budzyńskiego

 

Korekty granicy w 1945 r.

 

 

 

Relacja Elżbiety Dziedzic

 

GALERIA

 

    

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności .
Akceptuj