Barkweda

Mapa i Historia

(niem. Bergfriede)

W najstarszych dokumentach można odnaleźć nazwy takie jak: Molendium in Bergfrede (1425 r.), Bergfride (1576 r.), Bergfrieden (1621 r.), Bergfriede (1701 r.) . Nazwą Bergfriede określało się na ziemiach dawniej należących do Prusów ślady szańców na pagórkach z czasów krzyżackich podbojów. I faktycznie na południowy zachód od wsi znajduje się staropruskie grodzisko, zwane „Zameczkiem” (Schlossberg).

 

W 1789 r. znajdował się tu majątek szlachecki oraz folwark z jednym zabudowaniem. W 1880 r. – majątek i młyn. Zaś w 1910 r. – obszar dworski o powierzchni 384 hektarów, cztery zamieszkałe budynki i dziewiętnaści gospodarstw rodzinnych. Liczba mieszkańców wynosiła osiemdziesięciu, z czego pięćdziesięciu stanowili Niemcy, a dwudziestu czterech Polacy.

 

W 1807 r. w dniach między drugim a czwartym lutego w Barkwedzie i okolicy (na trasie Dywity – Miłakowo) rozgorzały walki wojsk Napoleona z armią cara Aleksandra, wspomaganą przez Prusaków, o przeprawę na Łynie. Pamięć o tej bitwie przetrwała lata. Stary okazały dąb, nazywano „dębem Napoleona”, jako że wedle miejscowej legendy cesarz miał mieć koło niego swe stanowisko dowodzenia, a nawet nocować w jego pniu. Ponad pięćsetletni dąb spłonął w 1922 r.

 

W okresie PRLowskim miejscowość była wsią PGRowską z młynem (obecnie nieczynnym). Dawny staw młyński teraz wysechł i zarósł krzakami.

 

BIBLIOGRAFIA

 

  1. D. Lewicka, R. Tomkiewicz, Gmina Dywity. Teraźniejszość i przeszłość, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Olsztyn 1994, s. 52
  2. Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii. Na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba, Agencja Wydawnicza "Remix", Olsztyn 1991, s. 218

 

 

LINKOWNIA

 

Do posłuchania

Initiates file downloadO Domu, stacji kolejowej opowiada Małgosia Wasilewska

Initiates file downloadO pojawieniu się w Barkwedzie - Jerzy Buga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności .
Akceptuj